اخبار مدرسه مهندسی پزشکیپزشکیتجهیزات پزشکیتصویربرداری پزشکیمهندسی پزشکی

سیستوسکوپی

سیستوکوپی چیست؟-مدرسه مهندسی پزشکی-iranianbme

ساختمان دستگاه ادراری

کلیه ها دو عضو لوبیایی شکل هستند که در میان کمر، در دوطرف ستون مهره ها قرار دارند. کار اصلی آنها ساختن ادرار از طریق صاف کردن خون از مواد شیمیایی مضر به نام سم می باشد. ادرار ساخته شده در کلیه توسط لوله هاي حالب به مثانه آورده شده و در آنجا انبار می شود. وقتی مثانه پر شد ، شما احساس دفع ادرار پیدا می کنید و ادرار از طریق مجراي ادراري تخلیه می شود.

ساختمان کلیه-مدرسه مهندسی پزشکی ایران-iranianbme

سیستوسکوپی(Cystoscopy) چیست؟

سیستوسکوپی  متشکل از دو کلمه Cysto به معنای مثانه و Copy به معنای دیدن به عبارتی سیستوسکوپی به معنای آندوسکوپی داخل مثانه می باشد.در این روش با عبور یک دوربین باریک به نام سیستوسکوپ به داخل مجرای ادرار و مثانه پزشک شما دقیقا مجرای ادرار و مثانه شما را از نظر بیماری های احتمالی از قبیل علل خونریزی و تنگی مجرا، بزرگی پروستات، تومور مثانه و…….بررسی می کند با وصل دوربین به مانیتور همزمان مشکل موجود به بیمار نشان داده می شود.

images

در مردان سیستوسکوپی می تواند به پزشک کمک کند تا سایز پروستات ( غده اي در مردان) را تعیین کند و بفهمد که آیا پروستات موجب مشکلات ادراري شده است یا خیر برخی سنگهاي کلیه را می توان در هنگام سیستوسکوپی در آورد. سنگهاي ساخته شده در کلیه، می توانند از طریق حالب پایین بیایند و درون مثانه قرار بگیرند و در آنجا گیر کنند و باعث درد شدید شوند. اگر یک سنگ یا توده جریان ادرار را از کلیه به مثانه متوقف کند، پزشک می تواند این مشکل را در طول سیستوسکوپی درمان نماید و یک لوله به نام استنت در حالب قرار دهد تا حالب را باز نگه دارد و ادرار جریان یابد. این کار از برگشت ادرار به کلیه ها جلوگیري می کند.

Cystoscopy_medical_illustration-247x247

براي پیشگیري از درد سیستوسکوپی معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود. یک ژل مخصوص جهت بی حسی مجراي ادراري ( پیشابراه) استفاده می گردد. بی حسی عمومی و یا نخاعی بندرت استفاده می شود و در زمان استفاده از بی حسی موضعی قبل از عمل یک آرامبخش تجویز می شود. بعد از بکار بردن بی حسی موضعی، پزشک وسیله ي مشاهده را از طریق مجراي ادراري (پیشابراه) وارد می کند و درون مجراي ادراري و مثانه را مشاهده می نماید. حین عمل او ممکن است مثانه را با سرم پرکند. آب مثانه را گشاد می کند. این عمل براي پزشک مشاهده دیواره ي مثانه را آسانتر می نماید.در صورتیکه پزشک بخواهد بی اختیاري ادراري را بررسی کند، او ممکن است به شما بگوید که سرفه کنید تا ببیند آیا ادرار بطور ناگهانی از مجراي ادراري (پیشابراه) خارج می شود یا خیر. بی اختیاري ادراري وقتی است که شما قادر نیستید ادرارتان را کنترل کنید. حین عمل او ممکن است مثانه را با سرم پر کند. سرم مثانه را گشاد میکند، این عمل مشاهده ی دیواره ی مثانه را برای پزشک آسانتر می نماید.اگر توده ای دیده شود، پزشک متخصص می تواند بطور کامل یا یک قسمت کوچکی از آن را خارج نماید. نمونه را براي آزمایش به آزمایشگاه می فرستند. به اینکار نمونه برداري یا بیوبسی گویند. وقتی کار تمام شد، وسیله مشاهده را خارج می کنند.

نکات مهم بعد از سیستوسکوپی

سیستوسکوپی عموماً یک روش سرپایی است و شما همان روز به خانه می روید.اگر بعد از سیستوسکوپی کمی ناراحتی داشته باشید طبیعی است و ممکن است به شکل احساس پر بودن مثانه یا تند و تند به دستشویی رفتن باشد. بعد از سیستوسکوپی مقداري خون در ادرار طبیعی است، مخصوصاً اگر توده اي برداشته شده باشد. داشتن مقداري سوزش در طول پیشابراه یا به هنگام دفع ادرار، یک یا دو روز بعد از سیستوسکوپی عادي است.این علائم می بایست در طی چند روز بهبود یابد. اگر در طی ۲ تا ۳ روز بهبود نیافت باید به پزشک متخصص اطلاع دهید.

عوارض احتمالی سیستوسکوپی

سیستوسکوپی روش بسیار ایمنی است. ممکن است مشکلات یا عوارض بسیار نادری داشته باشد. درصورتی که آگاهی داشته باشید می توانید به پزشکان در تشخیص زودرس کمک نمائید. بعضی خطرات مثل عفونت و خونریزی در هر نوع جراحی دیده می شود. در سیستوسکوپی این خیلی کمتر رخ می دهد.احساس سوزش ادرار و تداوم آن در طول ادرار کردن، ممکن است بدلیل عفونت مثانه بعد از سیستوسکوپی باشد. چنین علائمی باید هرچه سریعتر اطلاع داده شود.ادامه یافتن خون در ادرار طبیعی نیست و باید هر چه سریعتر گزارش داده شود. لخته خون می تواند مجرای ادراری را ببندد و از ادرار کردن جلوگیري کند. شما اگر بعد از سیستوسکوپی قادر به ادرار کردن نیستید، باید با پزشکتان تماس بگیرید، ممکن است نیاز به برطرف کردن گرفتگی باشد.

مدرسه مهندسی پزشکی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا